Jak działają pompy ciepła i kiedy warto je montować?
Pompy ciepła ostatnimi czasy stały się bardzo popularnym rozwiązaniem. Uważane są za jedne najefektywniejszych sposobów na ogrzewanie wody użytkowej oraz pomieszczeń. Dodatkowo są niezwykle ekologiczne i pozwalają na dużą oszczędność. Zwiększone zainteresowanie tego rodzaju instalacjami ma pozytywny wpływ na środowisko. Ich montażowi sprzyjają także wysokie ceny opału. Do największych zalet pomp ciepła należy niski koszt eksploatacji, wygoda użytkowania oraz duża wydajność.
Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?
Pompy ciepła są urządzeniami, które pobierają energię cieplną z zewnątrz budynku. Energia ta przy niewielkim udziale prądu jest zamieniana w energię wykorzystywaną do ogrzewania wody użytkowej lub pomieszczeń w budynku. Energia może być pobierana z powietrza, wody lub gruntu. Na rynku dostępne są także modele, które mają wbudowaną funkcję chłodzenia, zastępując tym samym klimatyzację. Pompa ciepła jest najważniejszym elementem całej instalacji, można wręcz nazwać ją sercem całego układu.
Działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki – ciepło odbierane jest z jednego miejsca i przenoszone w drugie. Źródło dolne jest miejscem, z którego system pobiera energię z gleby, powietrza lub wody. Następnym elementem układu jest pompa ciepła, czerpiąca ciepło z otoczenia i zmieniająca je w energię przekazywaną do źródła górnego, czyli instalacji grzewczej.
Pompy ciepła są bardzo opłacalnym sposobem na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Warto zamontować ją w przypadku, kiedy domownikom zależy na wysokim komforcie cieplnym, przy jednoczesnych niskich kosztach utrzymania. Jest ona świetnym wyborem dla osób, które chcą korzystać z ekologicznych sposobów na ogrzewanie. Jako że jest praktycznie bezobsługowa, sprawdzi się u osób lubiących komfort.